Bánság (Bánát)
A történelmi Bánságot északról a Maros, délről az Al-Duna, nyugatról a Tisza, keletről pedig a történelmi Erdély határolta. 1920 óta nagyobbik fele Romániához, a másik jelentős része Szerbiához és csak egy kevés területe tartozik Magyarországhoz. Bánság központja Temesvár, mely ma a Románia egyik legfejlettebb városa. A megyék közül Bánát részét képezi: Arad megye egy kicsi része, Temes és Krassó-Szörény megyék. Itt található Erdély legszebb várkastélya, a vajdahunyadi vár, valamint a Monarchia legkedveltebb üdülőhelye is, Herkulesfürdő. Bánátban született például a zeneszerző Bartók Béla, a nyelvész Révai Miklós és Klapka György honvédtábornok is.
Mind a magyar, mind a latin elnevezés jelentése: erdőn túli. A Kárpát-medencébe betelepedő magyar törzsek a keletre fekvő erdősségeken túli területeket nevezték 'Erdőelvének' vagy értelemszerűen, erdőn túlinak, így terjedt el a ma is használatos Erdély megnevezés, valamint a nemzetközivé vált latin Transsylvania is. A történelmi Erdély alatt a minden oldalról hegyekkel körülvett, a Királyhágón túli Erdélyi-medencét értjük, de ma már sokszor Románia magyarlakta területeit, így Partiumot és Bánságot is Erdélyként emlegetik. Székelyföld is "Belső-Erdélyben" terül el, az erdélyi tömbmagyarság nagy része itt található.
Jelentősebb városok: Kolozsvár, Marosvásárhely, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Kézdivásárhely, Brassó
Partium
A magyar–román határ és a Királyhágó közé eső, észak - dél irányban elnyúló területet nevezzük Partiumnak. Azért kapta a "Részek" nevet, mert ezt a vidéket a 16. és 17. században mint Erdélyhez csatolt magyar területet birtokálták az erdélyi fejedelmek. Az elnevezés sokáig észak-magyarországi területeket és a Tiszántúlt is magában foglalta. A trianoni békeszerződés következtében Partium és a Bánság jelentős részét Romániához csatolták. Ehhez a térséghez tartoznak: Arad, Bihar, Máramaros, Szatmár és Szilágy megyék. Partium központja a gyönyörő szecessziós épületekből álló Nagyvárad. Erről a vidékről származik több jelentős magyar író, költő, színész, például: Ady Endre, Kölcsey Ferenc, Arany János, Kazinczy Ferenc, Zelk Zoltán, Muráti Lili, Kaffka Margit, Dsida Jenő és még sorolhatnánk a nagy nevek felsorolását.
Nagyobb városok: Zilah, Nagyvárad, Nagykároly, Szatmárnémeti, Nagybánya, Máramarossziget, Arad
Ajánló a további tájékozódáshoz:
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek