Természetesen, ha Nagyszalontán járunk nem hagyhatjuk ki az Arany János Emlékmúzeumot. A múzeum a Csonka torony épületében kapott helyet, mely 1636-ban épült, de nem sokkal utána a törökök megrongálták. A tornyot a századforduló előtt restaurálták, s később itt kapott helyet a költő emlékére berendezett múzeum.
"A szalontai Csonkatoronyhoz, egész sor népmonda fűződik. Azt is mondogatják az öregek, hogy Szalontát valaha Nagyfalunak hívták, s a Csonkatorony a Toldi család őrtornya volt. Toldi a gyűrűjét állítólag, az épülő torony alapjába helyezte. Amikor a hajdúk ideköltöztek, boszorkányok meg szellemek lakták. Éjszaka nem mertek benne maradni az őrök. Végül, aztán akadt egy bátor fiú, aki, két napot, és két éjszakát töltött a toronyban, s csodák csodájára épségben jött ki. Ettől kezdve aztán senki sem félt, ott őrködni. A legtovább, napjainkban is élő mondák az állítólagos alagutakhoz fűződnek. 1915-ben egy öreg szalontai így emlékezett: négy alagutat ástak alatta. Az egyik a Körös alatt, egészen a gyulai várig vezetett, a másikon el lehetett menni a váradi Szent László templom alá, a harmadik kivezetett a Szénáskerti-érhez, a negyedik Kerekiben végződött, a Bocskai várnál."
"Ha eddig nem tudtatok volna róla, elmondom, hogy a költő szülőháza leégett amikor Szalontán nagy tűzvész volt. Pár évvel ezelőtt a szülőház eredeti mását alakították ki a régi telken, még a tetejét is nádfedéllel fedték, hogy valóban bogárhátú legyen, mint ahogy a költő írta a Családi kör versében. (...) A portán már csak a kút látható a régi időkből. Ebből még a nagy költő is meríthetett, s a hűs vízből olthatta szomját. A bólogató eperfa leszármazottja is hűséges tanúként áll a telken." Bagdi Andrea
Sajnos Arany János szülőháza nem maradt fenn, a régi ház helyén található egy épület, melyben tájház és könyvtár is található. Itt található az Arany János Művelődési Egyesület központja is.
A város főterén található a református műemlék templom, mely 1750 - 55 között épült. Szomszédságában találhatjuk az iskolát, ahol emléktábla hírdeti: itt tanult, valamint tanított Arany is. (Ma az Arany János Iskolacsoport fogja egybe Nagyszalonta magyar tannyelvű iskoláit.)
A téren sétálgátva érdemes megtekinteni a szecessziós Városházát, mely már több, mint 100 éves. Nagyszalonta római katolikus temploma 1875-76 között épült eklektikus stílusban, nem messze pedig a városalapítás emlékművét láthatjuk.
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek