Hunyad megye (románul: Județul Hunedoara) Románia nyugati részén, Erdélyben található, itt található a Hunyadi család ősi fészke, Vajdahunyad is.
A megye domborzatának jelentős részét hegyek alkotják: Erdélyi-szigethegység (Erdélyi-érchegység, Bihar-hegység), délen pedig a Déli-Kárpátok: Páring-hegység, Surján-hegység, Retyezát-hegység, Godján-hegység és a Ruszka-havas. Két nagyobb folyó, a Maros és a Fehér-Körös, valamint ezek mellékfolyói alakítják a környék völgyeit.
A török betörések előtt a megye lakói nagyrészt magyarok voltak, de a török pusztítások során a lakosság száma jelentős mértékben megfogyatkozott, s helyükre a környékbeli hegyekről betelepülő románok költöztek. Így szinte csak a nemesség között maradtak magyarok.
Székhelye: Déva.
Szomszédos megyéi: Arad, Fehér, Gorj, Krassó-Szörény, Temes és Vâlcea megyék.
Hunyad megyét érdemes megismerni, kirándulások alkalmával, egy pár napot eltölteni e vidéken.
A megye nagysága 7063 négyzetkilométer, lakossága kb. 450000, amiből a magyar ajkúak mintegy 5%-al vannak jelen. A megyében sok a hegyvidék, a folyók mentén termékeny területek találhatók. Az említett Maroson kívül a további kis folyókat érdemes megemlíteni: Sztrigy, Cserna, Fehér Körös, és a Zsíl. E folyók mentén alakultak ki a megye legjelentősebb városai: Déva megyeközpont, Vajdahunyad, Szászváros, Brád, Hátszeg, valamint a Zsíl-völgyi városok, melyek közül a legjelentősebb Petrozsény. Aki Magyarország felől autóval, vagy vonattal jön a Maros mentén felfele a Piski (Simeria) városát elhagyva és dél felé fordula, a Sztrigy mentén szép időben megpillanthatja a Retyezát magas 2500 méteres csúcsait. Szintén Hunyad megyéhez tartozik a Páreng, a Pojána Ruszka, a Surján, az Erdélyi Szigethegység egy része.
A megye történelme is gazdag, a római időben is voltak lakott területei. Hátszeg vidékén is nagyon sok a középkori eredetű templom, vár, meg udvarház. A megye egyik legjelentősebb műemléke Vajdahunyad vára, mely külön ismertetőt érdemel. Déva felett ott vannak a vár romjai, amit jelenleg javítanak, rekonstruálnak, valamint Marosillyén ott van Bethlen Gábor, a nagy erdélyi fejedelem szülőháza. A műemlék templomok közül említést érdemel a teljesség igénye nélkül :Őraljaboldogfalva, Demszus, Szászváros, Zeykfalva, Sztrigyszentgyörgy, Algyógy. Az utóbbi időben különböző albumok, utikalauzok láttak napvilágot , melyek bemutatják a megye múltját, kultúráját, és a turisztikai lehetőségeit. Ezúton is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a megye területén ne csak átutazók legyünk, hanem töltsünk el egy pár napot minden helységben. 2010 decemberében a Hunyadi Református Egyházmegye egy albumot jelentetett meg, mely 45 templom fényképét és rövid történetét mutatja be.
Részlet Kun Árpád, református lelkipásztor Hunyad megyét bemutató írásából.
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek