





Herkulesfürdő (románul: Herculane) Orsovától 17 km-re északra, a Cserna partján fekszik. Ha valaki Szerbia felé igyekszik, vagy Dél-Románia irányába, feltétlen tegyen egy kis pihenőt, vagy fürdőt a városban.
A város neve arra utal, hogy a rómaiak hite szerint a hévizek Herkulestől függtek.
Időszámításunk szerint 153-ból származik az első írásos említése, ugyanis a Cserna folyó völgyében levő melegforrásokat már a rómaiak is ismerték (ennek bizonyítékai a vízcsatornák, thermák, szobrok és egyéb leletek). A rómaiak Herkulesnek templomot és oltárt emeltek itt, aki a melegforrások istene volt. Fürdőjét valószínűleg Traianus császár építtette, ásatásakor Herkules szobrok és fogadalmi táblák kerültek elő. Romániában, de világviszonylatban is az egyik legrégebbi fürdőhely, amelynek fürdője a rómaiak után feltehetően elpusztult és feledésbe merült, ismételten a 19. században épült ki, amikor a fürdőket újjáépítették és korszerűsítették. Ugyanis 1773 nyarán egy bécsi orvos elemezte a Herkulesfürdő vizét és
megállapította, hogy csodálatos gyógyító ereje van. Ez időtől kezdve mind több beteg látogatott ide. Ekkor épültek elegáns barokk palotái, melyek mára nagyrészt lepusztultak.

Ferenc József császár és Erzsébet császárnő nyári rezidenciát építtettek ide.
A régi üdülőteleptől kissé távolabb az 1970-es években hatalmas modern házakból új fürdőtelep épült fel. A trianoni békeszerződésig Krassó-Szörény vármegye Orsovai járásához tartozott.
Híres emberek
Lázár Mária színművésznő, érdemes művész
Pazeller Jakab világhírűvé lett hangversenykeringőjét, a Herkulesfürdői emléket



Szóljon hozzá!