Nagybánya (románul: Baia Mare)Máramaros megye közigazgatási központja, Románia észak-nyugati részén, a megye nyugati részén található.
Története évszázadokon át szoros kapcsolatban állt a környék bányászatával. Ez a foglalkozás csalogatta ide, és ösztönözte letelepedésre az első lakosokat. A város anyagi és kulturális fejlődését egész története folyamán a bányászat határozta meg. Nagybánya határában régi, ékkel és kalapáccsal fejtett, helyenként többszáz vagy ezer méter hosszú tárókra vagy egykori zúzdák nyomaira és kohók salakmaradványaira bukkanunk. Ezek a leletek támasztják alá, hogy ezen a környéken már évszázadoktól kezdve napjainkig a nemesfémbányászat és a vele összefüggő fémkohászat megszakítás nélküli tevékenység volt.
Északra a Gutin- és Ignis-hegység, délre Lénárdfalva (Recea) és Tőkésbánya (Grosi) községek, keletre Felsőbánya, nyugaton pedig Alsó-tótfalu határolja. Fekvésének köszönhetően, a megyében fontos vasúti- és közúti-csomópont. A várost a Zazar-folyó szeli ketté. Meghatározó domborzata a hegyvidék, amiből, hogy csak a legismertebbeket említsük, Virághegy (367m), Kereszthegy (501m), Rozsály (1307m), Mogosa - Feketehegy (1246m), Gutin (1246m) és a Kakastaréj (1428m). Ez utóbbi egy vulkanikus kráter maradványa, csipkés sziklapereme, egy kakas tarajára emlékeztet, innen származik a név is.
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek