Maros megye (románul Județul Mureș) a történelmi Erdély egyik legnagyobb megyéje. Románia középső, északi felén található az Erdélyi-medencében. Északkeleti részén húzódik a megye legmagasabb pontja, a Kelemen-havasok részét képező Pietrosz-csúcs. Neve az itt kanyargó Maros folyóra utal, s a megye szinte egész területe a folyó vízgyűjtő területéhez tartozik. A 2011-es népszámlálási adatok szerint a megye lakosságának 38,87%-a (206 550 fő) vallotta magát magyar anyanyelvűnek.
A magyar és külföldi turisták által igen kedvelt üdülővárosban, Szovátán található a világ legnagyobb heliotermikus (hőtározó) tava, a Medve-tó. A tó alakja egy kiterített medvebőrhöz hasonlít, innen kapta a nevét is. Magas sótartalmának és kellemes hőmérsékletének köszönhetően sok betegségre jelent gyógyírt vize. Sajnos a gyakori használat következtében a tó vize sokat hült, pedig kezdetben akár a 70℃-ot is elérte.
Az egykori szászok földjén található Segesvár történelmi központja 1999 óta a Világörökség részét képezi. Kedvelt program az évente megrendezésre kerülő Középkori Fesztivál.
Székhelye: Marosvásárhely.
Főbb földrajzi tájegységek: Erdélyi-medence, Keleti-Kárpátok (Kelemen-havasok, Görgényi-havasok), Mezőség.
Szomszédos megyék: Beszterce-Naszód, Brassó, Fehér, Hargita, Kolozs, Suceava és Szeben megyék.
Hasznos linkek magyar nyelven:
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek