"Hol volt, hol nem volt a "hepehupás vén Szilágyban" élt egy kicsiny nép, amely töretlen erővel élte mindennapjait és nevelte utódjait.
Gondos figyelmet szentelt élete minden pillanatának: tanulni a hibákból, megbecsülni a múltat, értékelni a jelent és építeni a jövőt. Ez a magatartás jellemezte és jellemzi mindmáig e község lakosságát, melyet a máig őrzött hagyományok (pl. húshagyó kedd ünneplése, sajátos ünnepi szokások) és a régi épületek kulturális értékekként való megőrzése (ortodox fatemplom, tájház) ugyanúgy, mint a faluban e modernkori változásokkal lépést tartó korszerűsítések (iskolák, néptanács, kultúrotthon felújítása, felújított park, teleház, fogorvosi rendelő stb.) is tükröznek.
Községünk közel kétezer lakosa a szilágysági domboknak ezt a részét oly módon vette uralma alá, hogy nemcsak falut épített, hanem otthont teremtett magának. Egy olyan otthont, amelyben helyi néptanács, rendőrség, két iskola, óvoda és könyvtár intézményeit működtetik, továbbá a nagytöbbségű reformátusok gyönyörű templomot és új (még épülő) ifjúsági házat, a baptisták és szabadkeresztyének, valamint kisebb felekezetek szintén új gyülekezetet építettek és tartanak karban. A lelki és szellemi táplálékot biztosító intézmények mellett az emberek fizikai szükségleteik kielégítésére is módot teremtettek, ugyanis a faluban élelmiszerüzletek, ruhásüzlet, pékség és virágbolt is található. Bár mára jelentősen csökkent a földművelők és állattenyésztéssel foglalkozók száma, a falut körülölelő dombokon nagy területű, magántulajdonban levő fenyő–, szőlő–, köszméte– és gyümölcsültetvények „kihasználják" e vidék adottságait, és gondos, fárasztó munkák során fejlesztik környékünket, nem hagyván kárba veszni mindazt, amit a természet mintegy nekünk ajándékozott.
Nagyon sok munka eredményét követhetjük nyomon akár lelki szemeinkkel, akár valójában körbebarangoljuk Kémer vidékét, bár kétségtelenül még számos feladattal, új problémákkal kell szembenéznie a falu aprajának és nagyjának egyaránt.
Aki nem hiszi, járjon utána, szeretettel várjuk községünkben!"
Oláh Brigitta pályamunkája.
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek