Szilágynagyfalu (románul: Nuşfalău), de egyszerűen, ahogyan a helyiek is nevezik, Nagyfalu, a Réz-és Meszes-hegység, valamint a somlyói Magura által övezett medence közepén helyezkedik el.
A Berettyó-felvidék egyik legnépesebb települése, fontos vásáros helye, története egészen az Árpád-korig vezethető vissza.
A honfoglalást megelőzően területén avarok és szlávok éltek. Korai jelenlétüket a falu határában levő temetkezési halmok, a kurgánok, valamint számos víz- és településnév - Kraszna, Bisztra, Kaznacs és így tovább - bizonyítja. Nagyfalu a kezdetektől fontos szerepet töltött be: több ízben megyeszékhely, országos hírű állatvásárok színhelye. 1413-ban, a nagyfalusi pálos kolostor megépítéséhez a Bánffy család járult hozzá. Lakói többnyire állattenyésztéssel, valamint gabona-és gyümölcstermesztéssel foglalkoztak, valamint foglalkoznak ma is. Az 1989-es rendszerváltás után fokozódtak a gazdasági és szociális nehézségek, melyeknek eredményeképp napjainkra komoly fejlesztést igényelne infrastruktúrája.
A magyarul is olvasható honlapon még több információt találhat: http://www.nusfalau.ro/index.html.
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek