Felavatták Nagyváradon a felújított neológ zsinagógát 2015. nov. 27-én, a műemlék épület helyreállítására a helyi önkormányzat a debreceni zsidó hitközséggel társulva nyerte el az Európai Unió támogatását, a Magyarország - Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében.
Nagyvárad új ékköve
1878-ban ( 138 éve ) a zsidó hitközség felépítette a Körös partján a monumentális méretű 1000 férőhelyes zsinagógát. Az impozáns épület tetején egy hatalmas kupola látható. A tervet Busch Dávid készítette, a kivitelező id.Rimanóczy Kálmán volt. A zsinagóga freskóit egy Kosice-i festő: Horovitz Mór készítette!
Az épületet az 1990-es évek elejéig használta a nagyváradi zsidó közösség, ezt követően elhanyagoltan állt és állapota nagyon megromlott.
A nagyváradi önkormányzat 2008-ban felújításába kezdett, melynek befejeztével művészeti galéria fog működni az épületben.Galéria nem működik,ellenben nagyon szépen restaurálták az épületet.
A műemlék leírása
A négyszög alaprajzú zsinagógaépület a Körös partján helyezkedik el, bejárata a Kossuth utcáról (str. Independenţei) nyílik. A XIX. század második felében elterjedt, a zsidóság keleties gyökereit hangsúlyozó nézetet követve a zsinagógát tervező építész a keleties mór stílust találta a legmegfelelőbbnek az épülethez, melyet historizáló elemekkel gazdagított. Ennek megfelelően a zsinagógát félköríves ablakokkal áttört sokszögű tambúrral alátámasztott hatalmas hagymakupola koronázza. A kupoladob ablakait lizénák választják el egymástól, a csúcsán Dávid csillaggal díszített kupola alatt konzolsor fut végig.
Szerkesztette:Baki Szmaler Györgyi
Majus 22,2016
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek