A Zöldike természetvédelmi civil szervezet fő céljainak megvalósítása érdekében a mezőgazdasággal való együttműködést is szorgalmazza, és igyekszik segítkezni folyamatos munkaakciók keretbén is a mezőgépek útjait szegélyező fák metszésével és az azokat övező terület rendezésével.
A szervezet nagy hangsúlyt fektet a környezeti nevelésre is, mivel meggyőződésük szerint a gyermekek környezettudatos nevelése a közvetlen- és a közvetett környezet megóvásának alapkövét jelenti.
“A környezet és a természet iránti felelősség kialakítása mindig jelen volt az emberiség történetében, de az ember és az őt körülvevő természet közötti kapcsolat hangsúlyossága, szemlélése változott az egyes történelmi korokban. A környezeti nevelés csak akkor lehet hatékony és eredményes, ha megfelelő társadalmi háttérrel is rendelkezik. Egy a környezeti problémákra nem figyelő, helytelen szemléletű társadalomban eredményes környezet- és természetvédelmi oktató-nevelő munkát nem lehet végezni. Ezért szükség van közvetlen vagy közvetett módon minden olyan ismeretterjesztő, szemléletformáló tevékenységre, amely felhívja az emberek figyelmét a környezetvédelmi problémákra, valamint ezek következményeire” – hangsúlyozta Báity Ferenc, a Zöldike elnöke.
A túrkevei ( Magyarország) Giligán Természetvédelmi és Hagyományőrző egyesület 2017 tavaszán “ Vajdasági fiatalok közösség szervezése a helyi és magyarországi civil szervezetek segítségével” címmel pályázata támogatásra került és elsődleges célja és lényege, hogy a vajdasági fiatalok környezettudatosságánal erősítése , illetve a programok alati ösztönzése a közösségszervezésre. A Giligán Egyesület első lépésként a vajdasági szervezetekkel vette fel a kapcsolatot, elsőként a Zöldike természetvédelmi civil szervezetet kereste fel. A közösségszervezés első állomásának programját az ózonréteg világnapjára emlékezve a Giligán Egyesület a Zöldike természetvédelmi civil szervezettel és az Ökobecse Egyesülettel közösen valósítottak meg az óbecsei Goran Parkban: szeptember 15-én ezen a programon a Sever Đurkin Általános Iskola diákjai és a ŠOSO „ Bratstvo” iskola diákjai vettek részt.
Az ózonréteg világnapjára való megemlékezésen túl több környezet-és természetvédelmi foglalkozáson vehettek részt a gyerekek. A második állomás alkalmával szeptember 30-án a Giligán és Zöldike Egyesületek a moholi Általános Iskola diákjaival a bánáti makkosban szerveztek túrát. A helyszínre lovaskocsikkal érkeztek, majd sétálva tették meg a felfedező körutat az egyesületek szakembereinek, Szász Béla, Tóth László és Dr. Miklós Ferenc kíséretében. A következő állomásként február elején környezetvédelmi előadás keretében környezetvédelmi totót töltettek ki a moholi gyerekekkel, illetve Adán a 16 éven felüli fiatalokkal és felnőttekkel. A program az emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő közreműködésével valósult meg.
A környezetvédelmi tudatformálás célja a környezettudatos magatartás, a környezetért felelős életvitel elősegítése. Ahogy azt Lehoczky János is írta: „A környezeti nevelés célja többrétegű, nem csupán a környezetvédelmi ismeretek átadása. A személyiség egészére igyekszik hatással lenni, így a tudatra ismeretekkel, az érzelmekre élményekkel, és az akaratra célratörő tevékenységekkel.” – zárta gondolatát Báity.
Lajkó Szilvia
Fotók: Zöldike
2018
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek