Kismácséd, szlovák nevén Malá Mača Szlovákiában, a Kisalföldön, az egykori kiskirály, Csák Máté földjén, vagy ahogy itt mondják, Mátyusföldön, a galántai járásban fekszik. Ez a szlovák-magyar nyelvhatáron fekvő, 597 lelket számláló kis falu történelmi múltja nagyon sok, eddig megválaszolatlan kérdést rejteget.
A község lélekszámához és területi nagyságához mérten is soknak számít a 6 szakrális műemlék, és 3 egyéb emlékmű. Legnagyobb értékűnek az 1252-ben épült (újjáépült) Antióchiai Szent Margit római katolikus templom számít a maga eddig fel nem tárt rejtélyeivel.
Tudta-e, hogy Kismácséd sem volt mindig kicsi?
A kérdésre a választ egy kis történelmi visszapillantással kezdjük. A történelem időkerekét visszapörgetve elmegyünk egészen a 6. századig. Az akkori Kismácséd a terepviszonyoknak megfelelően nádas, mocsaras vidék volt. Lakói az időtájt az avarok voltak. Az egyes kiemelkedések jelentették a lakott területet. A lakott területet viszont az avarok vizes árkokkal védték. Ezt a tipikusan avar jelenséget avar-gyűrűrendszernek hívják. Katonai-védelmi szempontból ennek a gyűrűrendszernek óriási jelentősége volt. Ezek a vizesárkok védték a lakott települést, ugyanakkor akadályozták az ellenséget a településre való gyors behatolásában. Síkság lévén erre a megoldásra valóban szükség volt.
Már a 6. század táján is Kismácséd területe nagyon sűrűn lakott, nagyobb területi egységet magába foglaló avar településnek számított. Védelmi szempontból a vízzel, mocsárral borított területet kombinálták egy, az akkori kornak és építőanyagának megfelelő palánkvárral. Felvetődik a kérdés-mekkora volt Kismácséd, ha vára volt? A válasz talán egyszerű is lehetne-nagy volt Kismácséd. Az akkori Kismácséd magába foglalta a mostani Kismácséd egész kataszterét, valamint lakott területként kell elképzelni a nagymácsédi határt egészen Szered felé, valamint Diószeg felé. A Várhelyen túl, az Öregszeg felé, Ábrahám irányába is lakott területek egységét említik a dokumentumok. Ezeket a ma már nem létező lakott területeket még említeni fogom. Ezek eltűnése, illetve újak, újabb helyeken való keletkezése az egyes történelmi korszakoktól függött. Akárcsak a mai Kismácséd. A jelenlegi falu 5 falurészből áll, történelmi szempontból más-más időben keletkeztek. Ezek a Csúri, Mákhely, Szugla, Pancsova, Vadon.
Írta: Varga Ferenc
További kapcsolódó írások:
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek