Pozsony (szlovákul: Bratislava), az egykori magyar koronázó város, ma Szlovákia fővárosa kiváló helyen fekszik, remek adottságokkal rendelkezik. A Duna partján, Ausztria és Magyarország határához közel, Szlovákia délnyugati részén fekszik.
Mivel az ország szélénél található, így eléggé eltolódnak az arányok, ebből kifolyólag Szlovákia keleti területei igencsak fejlesztésre szorulnak.
Mai elnevezése (Bratislava) egy téves fordításból ered, Pavol Jozef Šafárik (nyelvész, történész) a Bratislav, és nem a Braslav személynévből eredeztette. 1837 előtt szlovákul Prešporok, Prešporek, németül: Pressburg volt. Ez az elnevezés a szláv Braslva és a német burg szavak összetételéből ered, ebből lett a Pressburg.
Magyar neve a Poson, a vár első ispánjának nevéből ered.
A város építészete, hangulata teljes mértékben összhangban van a magyarországi városokéval, így szinte biztos, hogy a nyelvtől eltekintve mindenki otthon érezheti magát a városban. Pozsony mint főváros kellő mértékben nagyvárosias, de érezhető benne a barátságos, kisvárosi légkör is. Belvárosa (Staré mesto) olyan, mint egy kis ékszerdoboz. Védőszentje Szent Mihály arkangyal.
Egyvalamit viszont nagyon nehezményeztünk: a rengeteg autót és a több kilométeres dugót. A jó tömegközlekedés ellenére nincsen buszsáv kialakítva, így sajnos ha a kocsik vesztegelnek az úton, akkor a buszok, trolik is. Szerencsére itthon egyre jobban figyel a városvezetés erre a nem kis problémára, reméljük északi szomszédaink is időben felfedezik a tömegközlekedés, biciklizés és sétálás szépségét.
Szlovák, angol, német és spanyol nyelvű hivatalos honlap: www.bratislava.sk
A pozsonyi magyar nagykövetség oldala: http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/SK/HU
Info magyarul: http://magyar.bratislavaguide.net/
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek