A festői szépségű Selmecbánya (szlovákul: Banská Štiavnica) a magyar királyság egyik legjelentősebb bányavárosa volt. A Selmeci-hegység völgyében, Besztercebányától és Zólyomtól délnyugatra fekszik.
1993. december 11.-én az UNESCO a történelmi Selmecbányát a világörökség részévé nyilvánította.
Sebenitz pásztorhoz fűződik a város alapításának legendája, miszerint a pásztort két szalamandra vezette rá arra, hogy a területen aranyat és ezüstöt lehet találni. A város címerében megtalálható a két szalamandra képe.
Szintén a városhoz fűződik az a legenda, miszerint a történelmi Magyarországban hármas lakat volt, amelyeket fel kellet nyitni, hogy az ország igazi európai nagyhatalommá válhasson. Az egyik lakat rézből, a másik ezüstből, a harmadik pedig aranyból készült. Az elsőhöz a rézkulcsot Besztercebánya, a másodikhoz az ezüst kulcsot Selmecbánya, míg az arany kulcsot Körmöcbánya adta. A legenda mára igencsek veszített igazságtartalmából, de nem vitás, ezek a bányavárosok óriási jelentőségűek voltak annak idején az ország számára. A bányászat ma már nem jellemző a városra, de a hajdni emlékeket számos múzeum őrzi.
Selmecbánya gyönyörű fekvésű, remek hangulatú bányaváros. Ottjártunkkor nekünk nagyon tetszett!
A város szlovák nyelvű honlapja, de a jelek azt mutatják, hamarosan magyarul is elérhető lesz (angolul több infó is olvasható).
Barátság határok nélkül - letölthető útikalauz.
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek