Léva (szlovákul: Levice) Selmecbányától 40 kilométerre, Esztergomtól 55 km-re a Garam völgyében fekszik.
Neve a szláv Leva (magyarul: Lőrinc) személynévből származik.
Lakossága kb 33 000 fő, ebből alig 10% magyar. Ennek ellenére nem nehéz magyar szóval boldogulni, a sok vegyesházasság révén többen házastársuk miatt megtanultak kicsit magyarul. Elsőre, ami problémás lehet a parkolás. Láthatóan kerékbilincslnek, de nincsenek parkolóórák. Mit lehet tenni? Trafikot keresni és ott kell venni parkolócédulát (olyasmi mint a bécsi megoldás).
Először érdemes megállni a Főtéren és megtekinteni az Arany Sas Hotelt és a Kálvin udvart, elszörnyedni a bezárt művelődési ház állapotán. Majd kihagyhatatlan a Lévai vár és környéke (itt található múzeum, iskolák, a magyar gimnázium, zsinagóga). Itt nem kell parkolójegy, viszont nemigen van parkoló. A kettő között pedig több (magyar vonatkozású) templomot is megtekinthetünk (lásd látnivalóknál).
Léva is ősi település, a várdomb helyén régen kelta erődítmény állt, melyet számos korebli lelet bizonyít. Vára az óvárostól északra található dombra épült a XIII. században. A város sok érdekességet tartogat a történelem és a természetkedvelők számára. A lévai járásban találhatók többek között az Európában is egyedülálló tufába vájt sziklalakások. A Horhi-völgy ijmmáron természetvédelmi terület, változatos növény-és állatvilággal.
Az új városrészhez pedig egy érdekes sztori tartozik. A terület adományozói úgy engedélyezték annak benépesülését, hogy ott kocsma nem nyitható. Ezt a szabályt 1880-1989 között be is tartották!
Magyar nyelven is elérhető városi honlap: http://hu.levice.sk/
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek