Nagy- Imecs Zsuzsa - népművész és művész a közösség szolgálatában
A Bolyai Nyári Akadémia művészeti továbbképzőjén ismerkedtem meg a székelyudvarhelyi származásúm Nagy -Imecs Zsuzsával. A 22 Bolyai Nyári Akadémia a továbbképzést Székelyudvarhelyen tartotta , a tanfolyam címe: Módszerek és stratégiák a differenciált művészeti oktatásban.(Készségfejlesztés, képzőművészeti technikák.)
Lelkes csapat gyűlt össze , hogy az előadótanárok és foglalkozásvezető tanárok útbaigázításával képezzék magukat. Következő cikkemben a továbbképzésről írok bővebben, de most Zsuzsáról szeretnék írni, aki belopta magát a szívembe lelkesedésével , alkotási odaadásával és tanulni akarásával.
Nehéz egy pár mondatban összesűríteni a mondanivalót, főleg olyan emberről akiről rengeteget lehetne írni. Nagy-Imecs Zsuzsa építészeti technikumot végzett, a szakmában dolgozott, majd később a bútoriparban. Az Intarzia faipari szaklap elindítója, szakcikkeket közöl és konferenciákat szervez. Első önálló képzőművészeti tárlatára 2012-ben került sor, a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár látvány- és hangzóanag tárában. A 2012-ben 60 évet betöltött művész a Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárából vonult nyugdíjba. A képek motívumain és színhasználatán jól látszik bútorfestő múltja, pártoló és aktív tagja az Udvarhelyszéki Fafaragók Szövetségének, ami újabban az Udvarhelyszéki Népművészek Szövetsége néven működik és tagja a Romániai Magyar Népművészek Szövetségének. A népművészet bűvölete gyerekkorától végigkíséri, Küküllőkeményfalván parasztházat vásárolt a család, gyűjteményükben régiés népművészeti alkotásokat láthatunk.
Kovács Árpád művészettörténész a következő képpen jellemzi Nagy Imecs Zsuzsa alkotói egyéniségét: „sokoldalú, minden szépre, jóra maximálisan nyitott ember”, akinek „elsődleges célja a teremtés,az alkotás, a gyönyörködtetés és az ezzel való nevelés, az esztétikai és vizuális élmény megteremtése." Évről-évre képezi magát,a gyimesi és csíkrákosi alkotótáborok lelkes tagja és nem utolsó sorban évek óta részt vesz a Bolyai Nyári Akadémián. Alkotásain meglátszik a kísérletező kedv és az alkotás végtelen gyermeki öröme, aki folyamatosan "alkot ", lélekben és alkotásaival egyaránt közöséget formál. A pasztell-technikával készült alkotásain vissza köszönnek a magyar népi díszétő elemek, a tulipán-,páva-, virágmotívumok. Ezeket a motívumokat variálja sajátos módon és tölti meg jelképes,új tartalommal. Jellemző munkáira a kísérletező kedv, teret kap a művészi fantázia és természeresen a magyar lélekből áradó szépteremtés. Kívánunk Zsuzsanak további töretlen alkotókedvet , kitartást és természetesen újabb kiállitásokat! Remélem jövőre is találkozunk a Bolyai Nyári Akadémián!
Írta:Baki Szmaler Györgyi
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek