A BAZÁRÉPÜLET a Fő és a Madách Imre Utca között áll, és immár 104 éves múltra tekinthet vissza.
A nagyváradi teátrum szomszédságában lévő ingatlan a színházzal egy időben épült, ideiglenes jelleggel, hogy a nagyszabású befektetés költségeit visszatérítse az építő-tervező, id.Rimanóczy Kálmán számára. Az épületet ma is rendeltetésszerűen használják, az emeleten lakások, a földszinten bolthelyiségek vannak.
A bazár felépítéséhez több régi épület, a Sáfrád-, a Mayr-, a Weislovits- és a Hillinger-féle házak lebontása után kerülhetett sor, ez nyitotta meg az utat a színház felépítéséhez is. Az első házat 1899. nyarán kezdték bontani. A bazár és a színház alapozását is egy időben kezdték el és 1900. október 30-án már állott is a Bazárépület.
A masszív épületet szimmetria és impozáns főhomlokzat jellemzi, amelynek közepén gyalogátjáró húzódik. A két utcát összekötő átjáró timpanonjának középpontjában az angyal által tartott pajzson Nagyvárad XX. század eleji címere látható. Az építő eklektikus ingatlant tervezett a város szívébe, amelyet a középrizalitját metsző átjáró, és a rizalit fölötti hatalmas díszes oromzat tesz egyedivé Nagyváradon. A jón fejezetű oszlopokon nyugvó, ívelt portikusz különösen szép. A közép és a sarokrizalitot attika koronázza. A Bazár-szoros 16 méteresre épült. Az épület földszintje kváderes kialakítású, az ajtó és ablakok szintúgy. Az emeleten egyenes záródású és páros ablakok találhatók. A középrizalit pilaszterei díszes fejezetűek. A műemlék a belváros egyik jelentős épülete Nagyváradon.
"Nagyvárad - A Fő utcai bazárépület passzázsába költöztetik az eleddig a nagyváradi várban működő, a vár ismertetésére szolgáló turisztikai információs turisztikai központot",- döntött legutóbbi ülésén a Nagyváradi Helyi Tanács még 2009-ben. Azóta már egy jó pár év eltelt, és a városképet romboló látvány tárul a szemünk elé. A Fő utcát a Madách Imre utcával összekötő átjáróban a közelmúltban még folyóirat- és könyvárusok tevékenykedtek, de jóideje lezárta a város az átjárót. A február 26-án elfogadott javaslat szerint az információs központot vissza nem térítendő forrásokból alakítják majd ki. A passzázsban létesítendő központban a Nagyváradra látogatók nemcsak a várról, hanem a város összes turisztikai látványosságáról, épületeiről, a városban zajló látványosságáról, a városban zajló főbb kulturális eseményeiről, szálláslehetőségekről, stb. is információkat szerezhetnek majd.
Úgy látszik a turisztikai információs központ egyenlőre még várat magára, addig is a belváros egyik jelentős épületének az átjáró része nem éppen szemgyönyörködtető látvánnyal kecsegtet minket. "Szent jelkép ez a név: Rimanóczy. A munka és az emberszeretet jelképe." Ezt vallotta a századelőn Nagy Márton közíró a két építész emléke előtt tisztelegve, a két építész pedig az ijabb és az idősebb Rimanóczy Kálmán, apa és fia akik nagyon sokat tettek Nagyváradért. De lássuk milyen eredményekkel jeleskedhet a váradi önkormányzat? Érdekes módon a városközpont teljes átalakítására 3,2 millió eurót költenének , ha a Fejlesztési Minisztérium kedvezően bírálja el a benyújtott pályázatot. A bazárépület felújítására 120 ezer eurót szánnak, ha minden a tervek szerint alakul és elfogadják a városfejlesztési tervet a szakminisztériunban, olvashattuk az újságokban még 2010-ben. Azóta már eltelt négy év, reméljük előbb vagy utóbb majd sor kerül a felújításra és a turisták méltán gyönyörködhetnek a városközpont eme történelmi átjárójában, ha már a turistáknak szertnének itt információs központot létesíteni!
Írta: Baki Szmaler Györgyi