"A nevelés egyet jelent azzal, hogy segítünk a gyermeknek valóra váltani lehetőségeit." Kosztolányi Dezső
A XXII. Bolyai Nyári Akadémia megnyitotta kapuit az érdeklődő magyar pedagógusok előtt. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége által hirdetett továbbképzés több helyen zajlott határon innen és túl, a hagsúly pedig a differenciált oktatásra, tehetségápolásra és felzárkóztatásra esett.
A Székelyudvarhelyen meghirdetett továbbképzésnek a Dr.Palló Imre Művészeti Líceum adott helyet (2014. július 13.-július 19.), a célba vett célcsoport a művészetek szekció, ezen belül az ének-zene, kórusvezetés, hangszerhasználat és a képzőművészeti képzések kaptak helyet. A képzés címe: Módszerek és stratégiák a differenciált művészeti oktatásban. Az ünnepélyes megnyitó alkalmával Bodurián János a Dr.Palló Imre Művészeti Líceum igazgatója köszöntötte a jelentkezőket és ismertette a továbbképzés méltó hagyományait, ami immáron XXII-ik alkalommal ad helyet a magyar pedagógusok továbbképzésére. A Művészeti Líceum dísztermében sokan gyűltünk össze, volt aki már sokadik alkalommal és volt aki először vett részt a keretprogramokban.
Bővebben a képzőművészeti oktatásról írnék, amin szerencsére én is részt vehettem és ahol nagy hangsúlyt fektettek a kézségfejlesztés és képzőművészeti technikák elsajátítására. Meghívott előadótanárunk Újvárosi László, a Partiumi Keresztény Egyetem képzőművészeti tanszékének előadótanára és Adorjáni Endre képzőművész és tajztanár a Szekszárdi Főiskoláról. Módszertani és művészettörténeti előadásokon vehettünk részt és műtermi, valamint a természetben való alkotómunkára is sor került. Lelkes és érdeklődő csapat gyűlt össze, rajz- és képzőművészeti tanárok, valamint tanítók és óvónők személyében, de képviseltette magát az idősebb generáció akik az alkotó munka öröméért vettek részt a továbbképzésen
![]() | ![]() |
A délelőtti és délutáni foglalkozásokon komoly munka folyt, mivel a képzőművészeti és módszertani oktatáson kívül készülnünk kellett a zárókiállítás anyagának elkészítésével. Szép és színvonalas munkák gyűltek össze az alkotásokból, amiből utolsó nap a tíz fős csapatunk Adorjáni Endre tanár úr segítségével egy kiállítást hozott össze. Szerencsére annyit dolgoztunk, hogy volt miből válogatni a zárókiállításra, mivel harminc alkotás került fel a galéria falaira. A zárókiállítás ünnepélyes keretek között zajlott, zene szakos kollégáink megtiszteltek minket egy szépen összeállított előadással, ami biztosította az esemény hangulatát és ünnepélyességét. A kiállítás megnyitója után következett a tanfolyam záró ünnepsége ami a székelyudvarhelyi Barátok Templomában zajlott. A zene szakos előadótanárok és kollégák nagyon színvonalas műsort adtak elő, ami biztosította a záróünnepség emelkedett hangulatát. Utolsó napon természetesen egy kis lazítás is ránk fért, ezért a temlomi ünnepséget egy közös vacsora zárta, amikor is a hallgatók átvehették a tanfolyam elvégzését igazoló okleveleket. Mivel ez a pár nap nagyon jól és nagyon hamar eltelt, már azt is megbeszéltük a kollégákkal hogy jövőre ugyanitt találkozunk, hogy megint egy évre való útravalóval szerelkezzünk fel a következő tanévre és hogy Székelyuvarhely nevezetességeit megnézzük, mivel erre sajnos nagyon kevés időnk jutott.
![]() | ![]() |
Írta: Baki Szmaler Györgyi rajzpedagógus