Vannak olyanok, akik nem hisznek a magyarságban, vagy egyáltalán nem akarják, hogy megmaradjon - mondta Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkára az Erkel Színházban tartott Határtalan Opera elnevezésű rendezvényen.
Szeptember 10-én új helyszínen, a Magyar Állami Operaház felújítási munkálatai miatt, a teljes jogú és értékű testvérszínházként működő Erkel Színházban tekinthették meg a vendégek a Bánk bán előadását, Vidnyánszky Attila rendezésében.
A rendezvényen a Magyar Állami Operaház a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségében közösségi tevékenységet vállaló magyar családokat látta vendégül. A VANCSESZ idén is több, mint ötven résztvevővel csatlakozott ehhez a programhoz eleget téve az Operaház igazgatója meghívásának. A külhoni magyarok számára rendezett előadás előtt Ókovács Szilveszter főigazgató, az Operaház vezetője köszöntötte a vendégeket. A Kárpát-medence magyarságához szólva kiemelte: „Büszkék vagyunk nemzeti imánk megzenésítőjére, Erkel Ferencre, de sosem szabad elfelejtenünk nemzetünk többi nagyságát sem. Példájukat követve pedig nem hátrálhatunk meg a magyar nyelv használatának mindennapos nehézségei elől.”
Az Operaház főigazgatója kezdeményezése azzal a céllal született meg, hogy bizonyítsa: a művészetnek semmi nem szabhat határokat. A főpróba ingyenes megtekintését az operaház minden évben a határon túli családszervezeteknek ajánlja fel. AÂ főigazgató elmondta, Erkel Ferenc volt az első főzeneigazgatója az operaháznak, amelyet 1884-ben nyitottak meg. A Himnusz megzenésítőjének munkásságát példaértékűnek nevezte a főigazgató.
Az előadás előtt heten tettek ünnepélyes állampolgársági esküt.
Soltész Miklós az eskütétel előtt azt mondta: már több mint egymillióan kérték a honosítást, és ők hitet tettek a kereszténység, a magyarság, illetve a család mellett is.
Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány fontosnak tartja azokat az értékeket, amelyeket az elmúlt években vagy megmentettek, vagy megteremtettek, példaként említve a külhoni iskolák, templomok felújítását, építését. Hozzátette, fontos értéknek tekintik azt is, amit a családok képviselnek.
Az államtitkár úgy fogalmazott: “Végre kimondhatjuk sok-sok év után, hogy a gyermekvállalás nem bűn; egy házasság egy férfi és egy nő kapcsolata. Végre kimondhatjuk azt, hogy igenis ezt támogatni kell nemcsak itt Magyarországon, hanem szerte a Kárpát-medencében, és ezzel (…) hozzájárulunk Európa hosszú távú megmaradásához.”
A jövő tavaszi választásokról szólva azt mondta: az országgyűlési választásokon lesznek olyanok, akik továbbra is az értékek mellett fognak dönteni, és lesznek az értékek rombolása mellett is “társaságok”.
Kocsis Máté a VIII. kerület polgármestere beszédében emlékeztetett, hogy a 2010-ben megválasztott polgári kormány egyik első intézkedése volt a magyar állampolgárságról szóló törvény módosítása, bevezetve az egyszerűsített honosítási eljárást.
“E törvénnyel azt üzentük, a mi nemzetünk tagjai, akik a magyar nemzethez tartozónak érzik és vallják magukat, számíthatnak egymásra és Magyarországra, éljenek bárhol is a világon” – mondta a polgármester.
Hozzátette, a történelem megannyi sorscsapása sem volt elég ahhoz, hogy a magyarokat megingassa az összetartozásba vetett hitben, az együvé tartozás érzésében.
Az előadás végén a közel 2000 vendég állva tapsolta meg az énekesek remek teljesítményét. Petur Keserű bordala, Bánk bán és Melinda áriája valamint Tiborc panasza hűen tükrözték a nehézsorsú nemzet elnyomását, szenvedését. Elmélyülve az opera mondanivalójában párhuzamot vonhatott a közönség az akkori, XIII. századi idegen uralom és a jelenkorban is átélhető nemzetiségünket érintő politikai döntések ránk szabott nehézségeivel.
Lajkó Szilvia a hirado.hu nyomán
Fotó: Velez Teodóra
2017. október
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek