Dunaszerdahely (szlovákul: Dunajská Streda) város Csallóköz szívében, a magyar-szlovák határtól mindössze 25 percre, a szlovák fővárostól, Pozsonytól pedig alig 50 kilométerre fekszik.
Történelme régre nyúlik vissza, találtak már itt bronzkori és római kori leleteket is. Nevét a szerdán tartott vásárnapokról kapta, ez is mutatja, hogy fontos kereskedelmi központja volt mindig is a vidéknek.
A város történetéről, és látnivalóiról igen informatív Dunaszerdahely magyar nyelven is olvasható honlapja, valamint nézzék meg az érdekességekkel szolgáló helytörténeti portált is!
Dunaszerdahely ellentmondásos település, a Csallóköz és a szlovákiai magyarság kulturális központja. 22 000 lakosából ma 16 500 magyar. Száz éve hatalmas fellendülés jellemezte a települést – amely nevét a szerdai vásárokról kapta – 1903-ban bevezették a telefont, a villanyvilágítást, számos új településrész jött létre, központjában új épületeket emeltek. 1910-ben lakossága 90%-a magyar ajkú, akiket trianon, majd a holocaust tizedeli: 1944-ben lakói felét (3000 fő zsidót) elhurcolták. A háború után otromba panelépületeket zsúfoltak a kicsiny belvárosban, amely végül a XX. század végén nyeri el mai formáját Makovecz Imrének köszönhetően. Fürdőjében és a határában lévő kis pihenő tó partján érdemes időzni, s a nevezetességek sem elhanyagolhatók. Főként, hogy nem csak unalmas történelmi tárlat vár bennük, hanem a Vermes-villában működő galériában egymást érik a kortárs tárlatok, koncertek, amelyek fiatalosak, mozgalmasak. Van két magyar nyelvű kiadó (Nap, Lilium), színház, art-kávézó, fesztiválok (pl. Tündérkert fesztivál). Ha tehetjük, kiállítás-megnyitókor keressük fel a települést!
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek