A Gútai Tájházban február 28-ig tekinthető meg az alkotásaitokból rendezett kiállítás. Nagyon jól éreztük magunkat a megnyitón, büszkék vagyunk munkáitokra!
Örömünkre szolgált, hogy az érdeklődő közönség mellett több felvidéki pályázónkkal, és három intézmény tanulóival személyesen is találkozhattunk.
Napunkat három magyar alapiskolában indítottuk, ahol a gútai diákokat egy közös képzeletbeli kirándulásra invitáltuk a Kárpát-medencében. Képzeletbeli utazásunkat egy általunk készített kvíz segítette, melynek kérdéseire sokszor több válasz is elfogadhatónak bizonyult, teret adva ezzel a közös beszélgetésnek, érvelésnek. „Vendégeink arra is kíváncsiak voltak, mit jelent a diákok számára szülőföldjük, mi jut először eszükbe, ha azt hallják: Gúta. Talán nem meglepő, hogy az első helyen a hajómalom szerepelt, a másodikon folyóink, a harmadikon a Dögös. A negyedik helyre a családot, a barátokat helyezték a gyerekek" – árulta el Forró Tibor, a helloGúta elnöke.
Az eseményt két verssel nyitottuk meg, hiszen a pályamunkák jelentős része szöveges alkotás. Olyan írásokat választottunk melyek két aspektusból mutatták meg a szülőföldhöz fűződő viszonyt. Bursza Krisztina verse a mély, kötődő hazaszeretetet jelképezte, míg Horváth Gergő verse a kritikus, szemtelenül szókimondó ember gondolatait személyesítette meg. Kiállításmegnyitónk keretében a kiemelkedő felvidéki alkotóknak személyesen adtuk át elismerésünket. Kellemes meglepetés érte az alkotókat, amikor rajzukat saját képeslapjukon látták viszont. :) Képeslapot kapott Dániel Regő, Bombicz Ferenc és Németh Veronika is. Varga Ferenc kismácsédi pályázónkat pedig külön elismeréssel illettük, hiszen nem csak pályamű keretében, hanem folyamatosan osztott/ oszt meg velünk érdekességeket szülőföldjéről, helyi sajátosságokról. A tárlat képeit úgy válogattuk, hogy felvidékiek mellett kárpátaljai, erdélyi és vajdasági alkotók munkája is bemutatásra kerüljön, hiszen így a Tájházban nem csak a helyi értékekkel, hanem közös értékeinkkel is megismerkedhetnek a látogatók.
Közel száz pályamű között akadt videó is, ezeket csokorba gyűjtöttük, és az esemény alatt folyamatosan vetítettük a kisfilmeket. Nagy sikere volt a fődíjat érő vajdasági fiatalok által készített Tájház című alkotásnak, továbbá a felvidékieket számos slam poetry versenyen képviselő Laboda Róbert: Tájszólás című felvételének.
Több jövőbeni tervünk is van a helloGúta csapatával, legközelebbi projektünkkel március elején pályázunk Vizek, amik összekötnek bennünket címmel. „Valljuk, a Duna nem elválaszt, hanem összeköt bennünket. A víz által nagyon kifejezően tudjuk láttatni azt, hogy ha valahol szennyezik, elvesznek belőle, azzal másokat károsítunk meg. Ezzel a problematikával viszont csak együttgondolkodva tudunk kezdeni valamit" – ismertette a pályázat lényegét egyesületünk elnöke, Gutjahr Zsuzsanna.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
További képekért katt IDE.
2015. február
Támogatók
![]() | ![]() | ![]() |
Kárpátaljáért segélyakciók
Megmentendő templomok, szakrális emlékek
Személyes élmények, történetek várakról
Iskolák, kúriák, kastélyok, ipari emlékek
Gasztronómiai érdekességek, receptek
Népviselet, népművészet ünnep- és hétköznapokon
Történetek, hagyatékok, tájnyelvi kifejezések
A tájegységre jellemző dalok és dallamok
Fürdők, források, gyógyforrások, hőforrások
Történelmi kertek, sírkertek, emlékművek